88. Kreatywność w pracy i w życiu – czy kreatywność to wyłącznie sztuka?

autorka: Urszula Janoszuk

Mimo nowych odkryć i perspektyw wiele osób wciąż utożsamia kreatywność wyłącznie ze sztuką, nie z życiem czy pracą. Nic w tym dziwnego, nikt nie rozwija naszej kreatywności tak jak uczy się matematyki czy języka polskiego. Nie mamy świadomości, jak posługiwać się tą umiejętnością, a przy tym wielokrotnie słyszymy słowa krytyki dotyczącej tego domyślnego rozumienia kreatywności – „nie umiesz rysować” czy „to wypracowanie to tak na naciągane cztery”. A jednak podchodząc kreatywnie do pracy i życia, możemy znacznie więcej zyskać, niż stracić. W tym odcinku kreatywnego podcastu U Janoszuk opowiadam o tym, jaki udział ma kreatywność w życiu i w pracy oraz jak możemy ją skutecznie w tych obszarach wykorzystać.

Posłuchaj odcinka podcastu na:

Czym jest kreatywność i dlaczego wiążemy ją ze sztuką, nie z życiem czy pracą?

Kreatywność jest pojęciem szeroko znanym i stosowanym. Bycie osobą kreatywną uznawane jest jako walor zarówno przy poznawaniu nowych osób, jak i przy rozmowach o pracę. Często jednak stosujemy je bez świadomości, co tak naprawdę znaczy. Słownik Języka Polskiego PWN opisuje osobę kreatywną jako „tworzącą coś nowego lub oryginalnego”. Splot nowości oraz oryginalności osiąganych efektów jest zwykle wskazywany jako ten cechujący kreatywną twórczość. W tym rozumieniu nie ma więc nic, co skazywałoby kreatywność na zamknięcie w sferze wyłącznie sztuki.

To przekonanie wynika z braku nauki o naturze procesu kreatywnego i kreatywnej praktyki już na wczesnych etapach szkolnych. Kreatywność doceniana jest w przypadku pięknych prac plastycznych czy dobrych wypracowań, ale rzadko kiedy docenia się chociażby kreatywne sposoby na zabawę. Ania Ulanicka w tym odcinku kreatywnego podcastu od kuchni powiedziała, że kreatywność jest wykorzystywaniem swoich zasobów w oryginalny, elastyczny sposób. Takiego podejścia zdecydowanie da się nauczyć, a kreatywność – rozwinąć.

Co oprócz sztuki można robić kreatywnie?

Skoro kreatywność jest tworzeniem nowych, oryginalnych rozwiązań, bez problemu możemy przenieść ją w inne sfery naszego działania. Należy do nich także praca czy życie codzienne. Chociaż kreatywność rzeczywiście przejawiać się może w malowaniu, pisaniu, tworzeniu muzyki czy fotografowaniu, co najmniej w równym stopniu możemy wykorzystywać ją chociażby w prowadzeniu biznesu. Kreatywność pozwala nam na wychodzenie z innowacyjnymi rozwiązaniami zarówno na poziomie pracy nad produktami czy usługami, jak i w ich promocji czy sprzedaży.

Kreatywność w pracy to jednak nie tylko działania związane z prowadzeniem własnej działalności. Jeśli pracujesz w zawodzie o ustrukturyzowanej ścieżce kariery, kreatywność może pomóc Ci w jej poprowadzeniu nieco inaczej, bliżej Twoich umiejętności i w zgodzie ze sobą. Kreatywnie można podchodzić także do procesów występujących w naszej pracy. Zastanowienie się jak w nowy sposób możemy podejść do sprawy jako prawnicy czy dostosowanie przeprowadzania wywiadu lekarskiego w szpitalu to tylko niektóre z przykładów wykorzystania kreatywności w pracy. W taki sam sposób możemy podejść do naszej codzienności, zmieniając trasę spaceru z psem czy sposobu przyrządzenia ulubionego dania.

Jak wprowadzić kreatywność w pracy i w życiu?

Podstawą kreatywnego podejścia, które pozwala w niekonwencjonalny sposób podchodzić do rzeczy, które wydają się nam oczywiste, jest pytanie „jak mogę zrobić to inaczej”. Mówiła o tym Ola Dębska w tym odcinku kreatywnego podcastu od kuchni. Wiele rzeczy wydaje się nam oczywiste, a ich automatyczne wykonywanie wchodzi nam w krew. I nie ma w tym nic złego! Rytuały, nawyki i rutyny, o których posłuchasz z kolei w tym odcinku podcastu, ułatwiają nam życie i sprawiają, że z większą skutecznością wykonujemy swoje zadania. Są jednak sytuacje w życiu czy w pracy, w których świeże spojrzenie i nowa perspektywa są pożądane. Jak więc możesz zacząć wprowadzać kreatywność do tych obszarów?

Przede wszystkim postanów, że od tej pory będziesz czynnie korzystać z kreatywności. To może się wydawać banalne, ale jak stwierdzają na podstawie badań bracia Kelly w książce Twórcza odwaga, decyzja o korzystaniu z kreatywności w życiu czy pracy jest podstawą do tego, by zacząć z niej skorzystać. Następnie regularnie zadawaj sobie pytanie, czy czynność, którą wykonuję mogę zrobić inaczej? Gdy wyjdziesz z pierwszymi pomysłami – nie trać czasu, tylko wprowadzaj je w życie! Kreatywne działanie rodzi kreatywne działanie, a im częściej będziesz wychodzić poza schemat, tym łatwiej Ci będzie o kreatywność w pracy i w życiu codziennym!


Rzeczy, o których mówię w podcaście:

Posłuchaj też: