90. Czy kreatywności można się NAUCZYĆ?

autorka: Urszula Janoszuk
czy kreatywności można się nauczyć

Kreatywność coraz częściej uznawana jest jako walor wśród społeczeństwa. Pracodawcy poszukują jej u pracowników, nauczyciele wśród uczniów, członkowie społeczeństwa wśród siebie nawzajem. Stwierdzenie, że kreatywności można się nauczyć, zawsze stanowiło dla mnie problem. Choć od dwóch lat uczę w moim kreatywnym podcaście jak pokonywać przeciwności na drodze do kreatywnej swobody, nigdy nie myślałam o kreatywności jako umiejętności nauczalnej. Dziś nadal uważam, że nauka kreatywności nie jest trafnym stwierdzeniem, bo kreatywność każdy i każda z nas posiada,  ale nie każdy potrafi bądź z różnych powodów nie może z niej korzystać. Dobra wiadomość jest taka, że korzystania z kreatywności można się z powodzeniem uczyć. Zła – że to regularna, wymagająca zaangażowania praca. Opowiadam o tym więcej w najnowszym odcinku kreatywnego podcastu U Janoszuk.

Posłuchaj odcinka podcastu na:

Kreatywność jako naturalna zdolność ludzkiego umysłu

Bardzo często traktujemy kreatywność jako coś zewnętrznego jak umiejętność jazdy na rowerze. Coś, czego możemy się nauczyć od zera do jedynki. Umiejętność, którą należy zdobyć. Mechanizm rozwijania czy – jak inni wolą mówić – nauki kreatywności jest zupełnie inny. Kreatywność jest naturalną zdolnością ludzkiego gatunku wykształconą na drodze ewolucji. Rozejrzyj się wokół. Co widzisz poza ekranem telefonu czy komputera? Biurko? Długopis? Budynek za oknem? Większość rzeczy, które masz przed oczami – chyba że posiadasz ten rzadki przywilej pracy z widokiem na dżunglę czy morze – zostały wykształcone przy udziale ludzkiej kreatywności. Jak mówi David Eagleman w swoim netflixowym dokumencie „The Creative Brain” – kreatywność jest koronną cechą człowieka, cechą mu właściwą. A ciężko się uczyć czegoś, co już się umie, prawda?

Co sprawia, że nie możemy korzystać z kreatywności?

Kreatywność już w Tobie jest i nie musisz zaczynać nauki od zera. To naprawdę dobra wiadomość. Być może wzbudza to w Tobie radość, być może nie rozumiesz, jak może w Tobie być, skoro uważasz się za osobę zupełnie niekreatywną. Możesz jednak być pewien, że jeżeli jesteś człowiekiem, kreatywność posiadasz. To, czego nie posiadasz to zdolności z jej korzystania. Prawdopodobnie jednak nie było tak zawsze. Sięgnij pamięcią do dziecięcych lat – czy ktoś uczył Cię, jak się kreatywnie bawić? Jak malować swoich rodziców, tworzyć nowe gry z koleżankami na podwórku, tworzyć tajemne mikstury w piaskownicy czy uciekać od fal przemienionych mocą wyobraźni w palącą lawę? Być może pamiętasz także bolesną chwilę, w której ktoś skrytykował dzieło, pracę, zabawę, przy której użyłaś kreatywności. Prawdopodobnie był to pierwszy moment, w którym kreatywności zacząłeś się oduczać. Bezpieczniej było nie narażać na ocenę swojej kreatywnej wrażliwości tylko popaść w schematy. 

Jak nauczyć się (korzystać z) kreatywności?

Właśnie te różnego rodzaju blokady – lęki przed oceną, przekonania płynące ze środowiska, w którym żyjemy, nasze trudne doświadczenia – są przeszkodą w swobodnym korzystaniu z kreatywności. Od początku tworzenia kreatywnego podcastu w kolejnych odcinkach rozprawiałam się z blokadami kreatywności. Sama przeszłam długą drogę do zdolności korzystania ze swojej kreatywności, aby dziś stawać po Twojej stronie w tej nierównej walce. Jeśli więc szukasz konkretnego rozwiązania swojego problemu z kreatywnością – być może szukasz w sobie odwagi, być może walczysz z perfekcjonizmem, być może boisz się krytyki, a może nękają Cię inne demony – pomoc znajdziesz wśród moich odcinków. Jeśli jednak szukasz szybkich rozwiązań, które zaczną dawać Ci szybkie efekty, zacznij od tych kroków:

  1. Podejmij decyzję, że od tej pory będziesz korzystać z kreatywności. To najlepsza droga do tego, by z kreatywności nauczyć się korzystać. Według Davida i Toma Kellych, autorów książki Twórcza odwaga, decyzja o korzystaniu z kreatywności podnosi częstotliwość z jej korzystania o 43%. Wszystko więc w Twoich rękach bądź ustach. Spisz przysięgę, że od tej pory będziesz działać kreatywnie albo powiedz o tym komuś bliskiemu. 
  2. Zastanów się, dlaczego kreatywność jest dla Ciebie na tyle ważna, że postanowiłaś bądź postanowiłeś odwiedzić tę stronę. Co sprawia, że chcesz nauczyć się kreatywności? Czy kieruje Tobą chęć rozwoju, poprawienia swojej wartości jako pracownika, a może zamierzasz podjąć nowe twórcze hobby? Każdy powód jest dobry tak długo jeśli jest prawdziwy, autentyczny i Twój. Serio, nawet zaimponowanie koleżankom i kolegom jest powodem wystarczającym. Gdy poznasz swoje powody, łatwiej Ci będzie o motywację. A jeśli nadal Ci jej brakuje, posłuchaj tego odcinka podcastu.
  3. Zacznij działać. Nie nauczysz się korzystać z kreatywności tak długo, jak pozostawisz ją w sferze marzeń. Marzenia są super, ale to działania kształtują naszą rzeczywistość. Podejmij śmiałą i odważną decyzję, by z kreatywności korzystać od tej pory w każdej sferze swojego życia – od gotowania po rozwój w pracy. I działaj. Każdego dnia rób przynajmniej jedną rzecz przy wykorzystaniu swojej kreatywności – czyli po prostu inaczej niż dotychczas. Kombinuj i sprawdzaj, a Twoja kreatywność zacznie z coraz większą łatwością pojawiać się w Twoim życiu.

Błyskletter

Zapisz się na Błyskletter by już 20 sierpnia otrzymać kreatywne warsztaty audio!

.

Kreatywności można się uczyć, ale nigdy nie nauczysz się jej w pełni

Kreatywność nie jest czymś, czego można się w pełni nauczyć. Z jednej strony jest to wiadomość zła – korzystanie z kreatywności w życiu jest czymś, nad czym trzeba pracować każdego dnia. Nasz kreatywny potencjał jest nieograniczony i nigdy nie będziemy w stanie osiągnąć jego pełni. Zawsze będzie miejsce na dalszy rozwój. Jednak z drugiej strony, jeśli rozwój jest dla Ciebie czymś ważnym, możliwość nieskończonego rozwoju może Cię inspirować. Dodatkowo pracując nad kreatywnością, pracujesz nad sobą, a pracując nad sobą uczysz się kreatywności. Obie te ścieżki są ze sobą połączone, a kreatywne życie, jakie możesz osiągnąć jest warte Twojego zaangażowania.

Podsumowując – każdy i każda z nas może nauczyć się korzystać ze swojej kreatywności, gdyż ta jest naturalną zdolnością ludzkiego umysłu. Z różnych stron nakładane są na nią blokady i ograniczenia, ale można nad nimi pracować. Jeśli chcesz, bym przeprowadziła Cię przez cztery ważne kroki do wyzwolenia Twojej kreatywności, zapisz się na Błyskletter, a już 20 sierpnia otrzymasz darmowe kreatywne warsztaty audio!


Rzeczy, o których mówię w podcaście:

Posłuchaj też: