87. O poszukiwaniu kreatywnego stylu w twórczości – Ania Ulanicka od kuchni

autorka: Urszula Janoszuk

Ania Ulanicka to fotografka i internetowa twórczyni. Prowadzi własną działalność, w ramach której robi zdjęcia, organizuje kreatywne warsztaty fotograficzne oraz edukacyjne webinary na tematy związane z biznesem, pisze ebooki na temat fotografii na Instagramie i wiele, wiele więcej. W kolejnym odcinku podcastu Kreatywnie U Janoszuk od kuchni Ania opowiada czym dla niej jest kreatywność – stroniąc od zamykania jej w sferach artystycznych, kreatywność widzi jako sposób podejścia do życia czy problemu, z pomocą której każdy z nas może działać. Rozmawiamy o poczuciu bezpieczeństwa i zaspokojeniu potrzeb jako podstawie do kreacji oraz mapach myśli jako niezbędnym elemencie naszego procesu. W drugiej części rozmowy skupiamy się na poszukiwaniu własnego twórczego stylu, dzielimy się naszym doświadczeniem i radami

Anię znajdziecie na jej blogu oraz na profilu na Instagramie.

Część 1
Część 2
Posłuchaj odcinka na:

Od kuchni to seria podkastu u Janoszuk, w której zapraszam do siebie osoby korzystające z kreatywności w swoich działaniach, niezależnie czy są abstrakcyjnymi malarkami, inżynierami pokładowymi czy prężnie działającymi biznesmenkami. To miejsce, gdzie rozmawiamy o tym, co dzieje się po drodze, bez mitów i stereotypów, ale też bez przytłaczania i presji.

Czym jest kreatywność?

Każda z osób twórczych ma  nieco inną definicję kreatywności, ale podejście Ani do tego tematu jest wyjątkowo bliskie mojemu. „Dla mnie tym na przykład jest kreatywność – że masz jakieś zasoby i potrafisz je wykorzystać w oryginalny, elastyczny sposób. To nie jest to, że nagle tworzysz coś z niczego, tylko że potrafisz te swoje doświadczenie przekuć w nowe rozwiązania, na które może w pierwszej chwili byś nie wpadła” – mówi w podcaście i nie jest w tym podejściu do kreatywności odosobniona.

Irena Pufal-Struzik w książce Podmiotowe i społeczne warunki twórczej aktywności artystów pisze, że „Kreatywność osobowa to kompleks intelektualnych i osobowościowych właściwości podmiotu sprzyjających świadomemu, samodzielnemu formułowaniu problemów, generowaniu oryginalnych idei i niestereotypowych rozwiązań, które podmiot potrafi umiejętnie wykorzystać w różnych okolicznościach i w różnorodnym czasie”. W wielu definicjach kreatywności tworzenie, tak jak w tym przypadku, związane jest z nowością, oryginalnością, nieszablonowością, co sprawia, że wiele kreatywnych osób czuje presję na to, by odnaleźć swój styl twórczy. Jak więc go zdefiniować?

Czym jest kreatywny styl twórczy?

Styl według jednego z wyjaśnień Słownika Języka Polskiego PWN to «sposób postępowania, zachowania się i myślenia charakterystyczny dla jakiejś osoby lub środowiska». Styl związany jest z pewną charakterystycznością. Wiąże się po pierwsze z konkretnymi prądami w sztuce, jak np. kubizm, w ramach którego wrażeniowość, fragmentaryczność, rozpad ludzkiej sylwetki były charakterystyczne dla wszystkich kreatywnych wytworów generowanych przez takich twórców jak Pablo Picasso czy Georges Braque. Po drugie – może określać kreacje artystyczne indywidualnych jednostek, bazując na ich indywidualnym podejściu, doświadczeniu czy upodobaniach. Jednymi z twórców posiadających najbardziej charakterystyczny i rozpoznawalny styl jest Vincent Van Gogh czy Jason Pollock. Jako osoby kreatywne tworzące sztukę czy projekty często czujemy, że bez odnalezienia swojego twórczego stylu nie będziemy w stanie zaistnieć. Jak więc się za to zabrać?

Jak szukać swojego kreatywnego stylu twórczego?

W kreatywności poszukiwanie własnego stylu tworzenia jest jednym z zadań, które stawiamy przed sobą najczęściej. Dążąc do oryginalności, szukamy luk w naszej twórczej dziedzinie czy nisz na rynku i wówczas dostosowujemy swoje działania, by nasza kreatywność została uznana za jedyną w swoim rodzaju, charakterystyczną. Jednak jak twierdzi Ania Ulanicka, moja rozmówczyni, poszukiwanie własnego twórczego stylu powinno zacząć się od pracy nad sobą i od kreatywnych eksperymentów. Początkowa faza kolekcjonowania inspiracji jest ważna, ale nie zadając sobie odpowiednich pytań, nie dając miejsca na twórczą refleksję, będziemy tylko powielać pewne mody. Sztucznie szukać tego, co będzie zachwycać i zarabiać pieniądze. W ten sposób samodzielnie zamkniemy się w klatce nie w pełni naszego twórczego stylu.

Podejście, które dla nas obu jest szczególnie bliskie to wyjście od siebie – namysł i refleksja nad swoim podejściem do kreatywności i tworzenia. Sprawdzanie, co działa, a co nie, co jest nasze, a co pochodzi z zewnątrz, co przychodzi nam z łatwością, a co przysparza kreatywnych trudności. Tak samo jak w tworzeniu, tak i w sferze internetowej działalności i tworzenia marki osobistej. Jeśli więc interesuje Cię temat tego, jak każda z nas szuka swojego stylu twórczego w kreatywności, zapraszam do wysłuchania odcinka podcastu Kreatywnie U Janoszuk od kuchni z Anią Ulanicką!

Rzeczy, o których mówimy w podcaście:

Posłuchaj też: