91. Jak zacząć nagrywać (kreatywny) PODCAST?

autorka: Urszula Janoszuk

Zanim zaczniesz, nagrywanie własnego podcastu może wydawać się wielkim, przerażającym przedsięwzięciem. W rzeczywistości jednak jest to wspaniała i nie tak trudna w samodzielnej produkcji forma tworzenia internetowych treści. Nie wymaga tyle sprzętu i zaangażowania, co wideo, daje poczucie bliższej relacji z odbiorcami niż tekst, a dodatkowo pomaga się rozwijać na wielu poziomach. Jeśli więc myślisz, by zacząć nagrywać własny podcast, a do tego marzy Ci się, by jego walorem była kreatywność, zapraszam Cię na odcinek Kreatywnie U Janoszuk z okazji drugiej rocznicy premiery podcastu!

Posłuchaj odcinka podcastu na:

Po prostu zacznij nagrywać!

Jeśli jesteś na tej stronie albo słuchasz odcinka tego mojego kreatywnego podcastu, prawdopodobnie zastanawiasz się czy i jak zacząć nagrywać podcast. Wobec tego mam dla Ciebie podstawową radę – po prostu zacznij! Każdy z nas boi się rozpoczynania nowych rzeczy ze względu na brak umiejętności czy niechęć do oceny. Nie przekonasz się jednak czy tworzenie podcastu jest dla Ciebie jeśli nie spróbujesz. Jasność, jak pisze Marie Forleo w książce Wszystko da się ogarnąć, płynie z zaangażowania. Nie bierzesz ślubu z każdą swoją decyzją, a jeśli uznasz, że nagrywanie podcastu nie jest jednak dla Ciebie, zawsze możesz zmienić zdanie.

Jakiego sprzętu potrzebujesz?

Nie musisz mieć specjalistycznego sprzętu, by ruszyć ze swoim podcastem. Ja na starcie kupiłam mikrofon Blue Yeti, który z powodzeniem służy mi do teraz. Gdybym jednak miała dziś podejmować tę decyzję raz jeszcze, kilka pierwszych odcinków nagrałabym na dyktafonie w telefonie, a następnie zmontowała i odszumiła w darmowym programie Audacity. Mój proces nagrywania i obróbki możesz zobaczyć na tych zapisanych Instastories. Jeśli nie jesteś pewien_na, czy podcast to forma dla Ciebie, nagraj kilka odcinków zanim podzielisz się nim ze światem. Jeśli zdecydujesz, że chcesz dalej nagrywać, możesz śmiało inwestować w sprzęt!

Znajdź swój temat i formułę

W podcaście najlepiej mówić o rzeczach, które są dla Ciebie ważne w sposób, który najbardziej Ci odpowiada. Zastanów się, czy wolisz prowadzić odcinki solo, rozmowy z różnymi osobami, a może wolisz nagrywać w stałym duecie? Pomyśl także, czy chcesz mieć stałe segmenty, czy raczej jesteś zwolennikiem bądź zwolenniczką spontanicznej rozmowy. Eksperymentuj i dostosowuj formułę do swoich konkretnych predyspozycji i potrzeb. W przypadku mojej serii od kuchni zdecydowałam się na te same pytania w pierwszej części rozmowy, by moje rozmówczynie czuły się bezpiecznie ze świadomością, o czym będzie mowa, a także by pokazać podobieństwa i różnice w indywidualnych kreatywnych podejściach. Nie bój się zmian, jeśli coś Ci nie wyjdzie lub nie będzie sprawiać radości. Nagrywanie kreatywnego podcastu to sprawdzanie co działa (także w statystykach, tu polecam Chartable) i ciągłe dostosowywanie.

Nagrywaj regularnie

Nie bez przyczyny wszyscy internetowi twórcy mówią o regularnym publikowaniu. Zaczęcie nagrywania kreatywnego podcastu to jedno, ale utrzymanie regularności przez dłuższy czas kiedy nie masz informacji zwrotnej to zupełnie inna sprawa. Regularność buduje zaufanie, ale przede wszystkim sprawia, że coraz lepiej radzisz sobie z nagrywaniem. Uczy Cię spontanicznego budowania spójnych wypowiedzi, co przydaje się zarówno w publicznych wystąpieniach i pracy, ale też w codziennym życiu. Regularne nagrywanie wspomaga także kreatywność i uczy porządkowania myśli tak, by je z powodzeniem przekazać. Nie ma jednego sprawdzonego przepisu, co jaki czas należy publikować. Ja zdecydowałam się na odcinki cotygodniowe, ale myślę, że dwa odcinki w miesiącu to wystarczająco, by nie dać o sobie zapomnieć.

Uzbrój się w cierpliwość

Podcast nie daje łatwości w komentowaniu, musisz więc przywyknąć do ciszy z drugiej strony. Wiem, to bywa frustrujące, ale z czasem zaczną docierać do Ciebie głosy Twoich odbiorczyń i odbiorców. Warto im to umożliwić podając podczas nagrania formy kontaktu czy media społecznościowe. Nie dziw się jednak, jeśli okaże się, że na pierwsze słowo komentarza będziesz czekać nawet kilka miesięcy. Do tego czasu warto utrzymać wewnętrzną motywację. Zastanów się, dlaczego nagrywasz. Dla rozwoju? Dla przekazywania wiedzy? Dla uwieczniania myśli? Jeśli masz motywację w sobie, w końcu doczekasz się komentarza. A wtedy nagrywanie  podcastu zacznie mieć jeszcze większy sens – nie tylko dla Ciebie, ale też dla innych.

Życzę Ci powodzenia, a jeśli zaczniesz nagrywać podcast korzystając z moich rad, koniecznie daj mi znać w komentarzu albo napisz do mnie na Instagramie – @u_janoszuk. 🙂


Rzeczy, o których mówię w podcaście: