Jakie są RODZAJE Kreatywności?

autorka: Urszula Janoszuk

Kreatywność nie równa się sztuka, choć w naszym społeczeństwie ten stereotyp ma się dobrze. Kreatywność owszem, uczestniczy w tworzeniu sztuki, ale nie tylko. Równie często – jeśli nie częściej – znajdziemy ją także w innych sferach, takich jak biznes, nauka czy sztuka. W dzisiejszym odcinku podcastu z serii Kreatywny Elementarz będziemy otwierać nasze horyzonty na inne sfery kreatywnego realizowania się.

Posłuchaj odcinka na:

Muzyka użyta w tym odcinku podcastu to „Addiction” autorstwa Beat Mekanik ✧ źródło: Free Music Archive ✧ licencja CC BY.

Dlaczego kreatywność to nie sztuka?

Często kreatywność sprowadzana jest do jednego rodzaju: tej dotyczącej sztuki, ale i na odwrót – sztuka do kreatywności. Jest to podejście szkodliwe z co najmniej z dwóch względów. Po pierwsze sprawia, że nie zauważamy tych aspektów tworzenia sztuki, które wiążą się z praktyką, rzemiosłem i warsztatem, które często potrzebują wielu lat, by je udoskonalić. W konsekwencji lekką ręką traktujemy pracę, którą na co dzień wykonują artyści. Po drugie – kreatywność stanowi element procesu twórczego zarówno w sztuce, jak i w innych rodzajach działań, które podejmujemy. Jest procesem prowadzącym do powstania nowych pomysłów. Towarzyszy na różnych etapach procesu twórczego nie tylko, kiedy efektem są dzieła sztuki, ale też inne projekty, rozwiązania czy dzieła.

Kreatywność w biznesie i nauce

Kreatywność równie często występuje w biznesie czy nauce. Biznesowy rodzaj kreatywności niezwykle ciekawie opisują bracia Kelly w książce „Twórcza odwaga”, opisując metodę design thinking – podejścia, które zakłada tworzenie produktów na podstawie realnych problemów klientów. Kreatywność wówczas warto rozumieć w perspektywie, która nie dotyczy dzieł, ale rozwiązań problemów. W nauce podobnie – kreatywność używana jest do różnego rodzaju innowacji czy wynalazków, ale także tworzenia koncepcji i teorii. Na podstawie dotychczasowej wiedzy i badań w obu wspomnianych rodzajach, kreatywność jest elementem służącym generowaniu koncepcji, które w dalszej kolejności służą światu czy rozwojowi.

Kreatywność w codzienności

Ostatnim rodzajem kreatywności, tym, który osobiście lubię najbardziej jest kreatywność w codzienności. Na czym polega? Na stosowaniu kreatywnego podejścia (o którym mówiłam więcej w pierwszym odcinku Kreatywnego Elementarza) od najprostszych codziennych sytuacji jak spacery czy mycie zębów, aż po różne rękodzielnicze projekty, które robimy dla przyjemności. Oczywiście można też spojrzeć na pozostałe, wymienione przeze mnie wcześniej rodzaje kreatywności w codziennym wymiarze – przecież na stworzenie dzieła sztuki, napisanie powieści, wygenerowanie biznesowego rozwiązania czy skonstruowanie teorii naukowej też odbywa się w codzienności. Dlaczego tak szczególnym upodobaniem darzę ten rodzaj? Bo rozkładając kreatywność na te codzienne kroki, drobne działania i wykonując je krok po kroku, w niesłychanie potężny sposób dajemy sobie poczucie sprawczości, które buduje naszą pewność w korzystaniu z kreatywności coraz częściej i na coraz większą skalę.

Zadanie po 5 lekcji Kreatywnego Elementarza: Pomyśl o przykładach stosowania kreatywności w każdym z wymienionych rodzajów kreatywności. Od tych najdrobniejszych po największe – jak kreowanie (w codzienności) swojego życia.

Po wykonaniu zadania na specjalnej kolorowance zamaluj świeczki (bez płomieni). 🎄