Co może POMÓC Ci w kreatywnym życiu?

autorka: Urszula Janoszuk

Choć kreatywne życie to piękne wyzwanie, w którym raz jest trudno, raz wspaniale, na całe szczęście są na tym świecie rzeczy, które mogą nas w nim wesprzeć. W dzisiejszej lekcji podcastowego Kreatywnego Elementarza dzielę się więc tymi książkami, filmami i rzeczami, które mnie wsparły w odnalezieniu w pełni swojego kreatywnego życia. Takimi pomocami, które warto znać i z nich korzystać!

Posłuchaj odcinka na:

Muzyka użyta w tym odcinku podcastu to „Addiction” autorstwa Beat Mekanik ✧ źródło: Free Music Archive ✧ licencja CC BY.

Książki

„Droga artysty” Julii Cameron to 12-tygodniowa droga do kreatywnej pełni, powrotem do kreowania, rozumienia dlaczego kreatywność jest ważna. Klasyk twórczego rozwoju zawierający cudowne narzędzia do pracy nad swoją twórczą stroną. Jest mocno duchowa, ale nie religijna. Nawet jeśli to nie jest ważny dla Ciebie aspekt, warto spróbować, bo ta książka zmienia życia!

„Wielka Magia” Elizabeth Gilbert – książka o kreatywności jako o wielkiej sile. Pokazuje alternatywne podejście do kreatywności, przeciwnego tego, jak na kreatywność patrzyło się w moim życiu i otoczeniu. To odchylona na przeciwną stronę spektrum pozycja mówiąca o prawdziwej kreatywnej magii. Perspektywie, która pozwala się na nowo w kreatywności zakochać.

„Twórcza odwaga” Tima i Davida Kellych – podchodzi do kreatywności od strony projektowo-biznesowej, opartej na szukaniu rozwiązań. To książka, która bardzo kompleksowo i praktycznie opowiada o kreatywności i dziwię się, że nie jest w Polsce popularniejsza, bo to świetny tytuł, przy pomocy którego można bardzo dobrze zrozumieć kreatywność, szczególnie na początku swojej drogi. Kompendium wiedzy, które chciałabym mieć, gdy zaczynałam.

Książki Austina Kleona – „Steal Like An Artist”, „Keep Going”, „Show Your Work” – „Twórcza kradzież” ukazała się po Polsku, ale polecam je w oryginale. To proste w formie ale bardzo trafne rady, jak prowadzić kreatywne życie w pigułkach. Lekkie, ale niezwykle inspirujące!

„Wszystko da się ogarnąć” Marie Forleo – świetna rzecz dla osób zaczynających pracę ze swoimi przekonaniami, głównie nad poczuciem sprawczości i wpływu na własne życie. Przerabia też wiele bardzo ważnych dla osób kreatywnych tematów, jak np. perfekcjonizm.

Filmy

„The Creative Brain” Davida Eaglemana – świetny film na temat tego, jak kreatywność wygląda pod kątem mózgu, przeplatana wywiadami z cudownymi osobami twórczymi, jak Bjork czy Nick Cave. Pozwolił mi zrozumieć, że do kreatywności potrzebuję tylko tego, co już mam – konkretnie zbudowanego mózgu. Piękna kompozycja faktów i inspiracji.

„The Call to Courage” Brenee Brown – wykład na temat siły wrażliwości, otwartości na świat i w nim uczestniczenie. Piękne i bardzo inspirujące podejście do odwagi, które wspiera w kreowaniu mimo strachu!

Wszelkie „making of” czy dokumenty o Twoich ulubionych twórcach, np. „Pinokia” Guillermo del Toro czy serialu „Ciemny kryształ”, albo ostatnio wypuszczony film „Renaissance” z trasy koncertowej Beyonce. Takie filmy dokumentalne pięknie pokazują to, co jest niewidoczne w zakończonym dziele. Wspierają myślenie o tym, że kreatywność to proces, nie efekt. Jeśli więc coś kochasz, sprawdź, czy nie możesz obejrzeć, jak wyglądało od zaplecza!

Pierdoły

To, jak te pozornie niepotrzebne pierdoły są nie do przecenienia, warto się samodzielnie przekonać. Takie rzeczy jak piękne naczynia, z których jemy i pijemy, jak piękne ubrania którymi wyrażamy siebie czy makijaż, w którym brokatem rozświetlamy powieki, świeczki, piękne, dziwne rzeczy, rzeczy robione własnoręcznie… Na profilu na instagramie opowiadam o nich w serii „Nawiedzona Artystka”. To rzeczy, które często przez świat są uznawane za zbędne, a w istocie stanowią istotną część kreatywnego życia. Nie tylko dlatego, że kreatywność inspirują, ale też ostatnie badania naukowe wskazują, że nasz mózg, kiedy widzi wokół siebie piękne, miłe otoczenie czuje się bezpiecznie, bo to znaczy, ze było na tyle dobrze, że mogłyśmy o to zadbać. A gdy mamy zaspokojone potrzeby takie jak potrzeba bezpieczeństwa (o czym mówiłam więcej w lekcji, czy kreatywności można potrzebować) dużo łatwiej jest nam kreować bez presji.

Zachowania i inne

Warto je docenić. Wszelkiego rodzaju rutyny i nawyki, które sprawiają, że jest nam w codzienności stabilniej. To uważne spacery przez otoczenie, ruch, taniec… Te zachowania, które bezpośrednio z kreatywnością z pozoru się nie wiążą, ale sprawiają, że nasze życie jest szczęśliwsze i fajniejsze. To także inspirujące moodboardy i cytaty. Wspieranie się wszystkim, co pozwala raz po raz wracać do kreatywnego życia!

Zadanie po 20 lekcji Kreatywnego Elementarza: Wybierz, którą z kreatywnych pomocy wykorzystasz, by dalej wspierać kreatywnosć w swoim życiu!

Po wykonaniu zadania na specjalnej kolorowance zamaluj czy dokoloruj wszystkie detale, które chcesz dopracować na koniec i… gotowe! 🎄