Kreatywność jest obarczona masą szkodliwych mitów, które sprawiają, że nie czujemy możliwości, by z niej korzystać. Stereotypów, które w społeczeństwie mają się świetnie, choć są wierutną bzdurą. Dzisiaj więc rozprawię się z 4 najpopularniejszymi mitami dotyczącymi kreatywności, które wskazały osoby z mojej internetowej społeczności. Wszystko po to, byś mogła z poczuciem zrozumienia i swobody z kreatywności korzystać na co dzień!
Posłuchaj odcinka na:
Muzyka użyta w tym odcinku podcastu to „Addiction” autorstwa Beat Mekanik ✧ źródło: Free Music Archive ✧ licencja CC BY.
Mit 1: z kreatywnością trzeba się urodzić, albo się ją ma albo nie ma
Każdy mózg rodzi się ze zdolnością do kreowania, która wynika z jego budowy. Mówiłam o tym więcej w pierwszym odcinku Kreatywnego Elementarza. Jedyne, czego można nie mieć to świadomości, że dostęp do kreatywności możemy zyskać. Każda i każdy z nas może tę świadomość zyskać. Z kreatywnością nie trzeba się urodzić, bo z kreatywnością rodzi się każdy. Niezależnie, czy od urodzenia jesteś postrzegana jako jednostka wybitnie utalentowana, o czym opowiadałam w odcinku Elementarza o tym, czy kreatywność jest talentem czy umiejętnością, czy nie, kreatywność jest w zasięgu Twoich możliwości.
Mit 2: Kreatywność jest stała i niezmienna i musi przychodzić łatwo
Kiedy myślimy, że kreatywność musi być stała i przychodzić łatwo, w momencie, gdy się zmniejsza, zwiększa, chwieje, zaczynamy myśleć, że nie jesteśmy kreatywne. Bo przecież gdybyśmy były wybranymi do kreatywnego życia, to ta kreatywność zawsze byłaby w nas na wysokim poziomie. A to jest bzdura. Kreatywność jest związana z naszym mózgiem, emocjami i ciałem, które mają swoja kondycję i potrzeby. A skoro kreatywność wypływa z nas, to te czynniki mają ogromne znaczenie. To, że kreatywność nie jest stała i nie przychodzi łatwo nie znaczy, że Ty nie jesteś kreatywny. Znaczy, że jesteś człowiekiem.
Mit 3: Kreatywność jest niepotrzebnym wymysłem
W tym odcinku kreatywnego elementarza dowiesz się więcej o tym, dlaczego kreatywności można potrzebować. Bo kreatywność jak najbardziej może być potrzebna i bardzo ważna. Bez niej możemy nie móc się w pełni realizować, w pełni wyrażać siebie, być w pełni w świecie, odczuwać pełnej satysfakcji. Kreatywność owszem, może być kojarzona z rzeczmi osobliwymi, ale to tylko jej walor. To nie oznacza, że jest niepotrzebnym dziwacznym wymysłem, ale jest tym, co czyni Ciebie Tobą.
Mit 4: kreatywność dotyczy tylko sztuki
O tym, w jak wielu różnych sferach – nie tylko sztuce – można z kreatywności korzystać przeczytasz w tym odcinku kreatywnego elementarza. Musimy raz na zawsze skończyć z myśleniem, że jeżeli efektem naszych kreatywnych działań nie jest artystyczne arcydzieło, to to nie jest kreatywność. Kreatywność może dotyczyć nauki, biznesu, wynalazków, innowacji, projektowania rozwiązań, ale też tych najdrobniejszych, codziennych rzeczy, takich jak układanie bukietów z kwiatów z biedronki, spacerowanie czy aranżowanie światła przestrzeni.
Zadanie po 7 lekcji Kreatywnego Elementarza: Wypisz te mity, które czujesz, że siedzą w Tobie najgłębiej. Te, które – mimo że intelektualnie wiesz, że nie są prawdą – wciąż gdzieś w ciele czujesz, że jednak mają wpływ na Twoje życie. To mogą być te mity, o których powiedziałam dzisiaj, ale też ich wydania w Twoim języku – jak Ty o nich myślisz, jak je czujesz. Ale to też mogą być też te, o których nie powiedziałam. Wypisz na kartce wszystkie mity, które wciąż w Tobie funkcjonują, a następnie… kreatywnie je zniszcz! Możesz je zgnieść, spalić, podrzeć, przekreślić, wyrzucić za okno… Wszystkie chwyty dozwolone!
Po wykonaniu zadania na specjalnej kolorowance zamaluj sukienkę tancerki. 🎄