„Brak czasu” to jedna z najczęstszych wymówek, które stosujemy, żeby nie tworzyć. W praktyce jednak, zamiast poświęcić choć 5 czy 10 minut dziennie na kreatywność, tracimy je na rzeczy, które nas od niej odciągają. W tym odcinku Kreatywnego Elementarza pomogę Ci rozpracować problem braku czasu i pokażę 5 sposobów, na jakie możesz ten czas znaleźć!
Posłuchaj odcinka na:
Muzyka użyta w tym odcinku podcastu to „Addiction” autorstwa Beat Mekanik ✧ źródło: Free Music Archive ✧ licencja CC BY.
Jak znaleźć czas na kreatywność?
Na początku zachęcam Cię do radykalnej szczerości ze sobą, czy rzeczywiście tego czasu nie masz. Bo często mimo tego, że nie znajdujemy czasu na tworzenie, poświęcamy go na scrollowanie, na narzekanie, na krytykowanie twórczości innych czy porównywanie się, na wieczne szukanie inspiracji, prokrastynację… I choć kreatywne życie nie polega wyłącznie na generowaniu i te rzeczy mogą nas wspierać i napełniać, ale jest cienka granica pomiędzy tym, kiedy one służą, a kiedy odciągają od kreowania. Czy właśnie tego teraz Twoja kreatywność potrzebuje? I – co jeszcze istotniejsze – czy nie kryje się za tym jakiś lęk? Warto szczerze sobie na to odpowiedzieć, a następnie – wzorem lekcji o tym, jak nie bać się tworzyć – zastanowić się, czy powód dla którego chcesz kreować nie przeważa tych lęków.
Ustal, ze kreatywność jest Twoim priorytetem
Zacznij od odpowiedzenia sobie na pytanie, dlaczego kreatywność jest dla Ciebie ważna, czy to dlatego, że pozwala Ci być w pełni i autentycznie w świecie, daje radość czy przyjemność. Dzięki temu dużo łatwiej jest postawić ją sobie za priorytet, a wówczas inne rzeczy, które zabierają nam czas na kreowanie stają się coraz mniej ważne. Dlatego odpowiedz sobie na pytanie – dlaczego kreatywność jest dla Ciebie ważna – i używaj odpowiedzi jako argumentu by odmawiać aktywnościom, które mogą Ci zabrać na nią czas!
Przyjrzyj się temu, jak wygląda Twoja codzienność
Totalnie szczerze spójrz na swój kalendarz. Ten sam, który – jak sądzisz – nie zawiera czasu na kreatywność. Co się składa na Twoją codzienność? Na co poświęcasz swój czas? Co Ci go zajmuje najwięcej? W których momentach mogłabyś znaleźć czas na tworzenie? Bo jeśli kreatywność jest dla Ciebie ważna, musi mieć miejsce w swojej codzienności. Poszukaj go więc bez wymówek.
Spójrz kreatywnie na swoje zasoby
Choć każda sytuacja jest inna i może się zdarzyć tak, że nie odwlekasz bez powodu tylko masz obowiązki, których nie możesz odkładać, jak opieka nad dziećmi czy własne zdrowie, z każdej sytuacji jest wyjście. Pomocne mogą Ci się okazać Twoje zasoby – bliscy, ich czas i umiejętności, Twoje umiejętności, posiadane już narzędzia do tworzenia… Spójrz czy przypadkiem nie masz już w swoim życiu tego, co mogłoby Cię wesprzeć w znalezieniu czasu na kreatywność, a następnie to wykorzystaj!
Zobowiąż się do kreowania
Podejmij decyzję, że będziesz kreować i wpisz ją w swój grafik. Gdzie i kiedy będziesz z niej korzystać? Wybierz dokładne miejsca i czasy. To nie znaczy, że musisz od razu wskoczyć w samo tworzenie, ale poświęcić czas choćby na przygotowania. A następnie zrób wszystko, co niezbędne, by w tym momencie rzeczywiście kreatywnie działać. Nie spotykaj się z innymi osobami w tym czasie, nie ustępuj, nie odwlekaj. Ty i Twoja kreatywność – jesteście umówione!
Wpisz kreowanie w rutynę
Czy to rutyna dnia czy tygodnia, wpisz sobie kreatywność w praktykę z wybraną regularnością. Wybierz konkretny dzień, godzinę i czas ALBO jakiś moment dnia czy tygodnia, np. po porannym myciu zębów czy w piątki po pracy. To ułatwi Ci automatyczne sięganie po kreatywność bez wymówek, dzięki czemu będziesz mogła zacząć kreować z większą lekkością, a lęki nie dogonią Cię tak łatwo!
Zadanie po 18 lekcji Kreatywnego Elementarza: Dziś wyznacz przynajmniej jeden moment, przynajmniej 5 minut, podczas których będziesz kreować BEZ WYMÓWEK. Przez takie małe akty sprawczości zrozumiesz, że w istocie masz na kreatywność czas i coraz łatwiej będzie Ci w przyszłości znajdować kolejne momenty na kreatywność.
Po wykonaniu zadania na specjalnej kolorowance zamaluj tło! 🎄