Wytrwanie w kreatywności jest wyzwaniem w obliczu tego, jak świat traktuje kreatywność mówiąc że to niepoważny wymysł, którym nie ma sensu się zajmować. Ale to nie jest wyzwanie, którego nie jesteśmy w stanie podjąć. Kreatywność może nie jest sztuką, ale jest sztuką siadania do kreowania na co dzień, mimo wątpliwości, pytań czy lęków. O tym, jak wytrwać w kreatywności pomimo trudności opowiem Ci w tym odcinku Kreatywnego Elementarza!
Posłuchaj odcinka na:
Muzyka użyta w tym odcinku podcastu to „Addiction” autorstwa Beat Mekanik ✧ źródło: Free Music Archive ✧ licencja CC BY.
Zacznij od dlaczego
Czyli od Twojego powodu, dla którego kreatywność jest dla Ciebie tak ważna. Czy to dlatego, że kreatywność daje Ci poczucie szczęścia, radości, przyjemności, bycia w pełni w świecie, wyrażania się… Jeżeli wiesz, dlaczego kreatywność jest dla Ciebie tak ważna, dużo łatwiej będzie Ci stawiać granice i odmawiać tym ludziom czy sprawom, którzy od kreatywności Cię odciągają.
Wpisz kreatywność w swoją tożsamość
Często miewamy obiekcje przed tym, by nazwać się pisarką, malarzem, kompozytorką, projektantem, muzykiem jeśli nie mamy zewnętrznego potwierdzenia w postaci papierka czy wielkiego dokonania. Czekamy i czekamy, a nazywanie się i traktowanie jako jakiś rodzaj artystki czy twórcy mimo wszystko nie przychodzi łatwo. Dlaczego? Bo wiążemy naszą wartość i status z efektami naszej pracy, zamiast z procesem. Bo np. bycia pisarką nie wyznacza efekt czy sukces, ale to, czy piszesz na co dzień. Oczywiście blokady, które będą pojawiać się zawsze, nie będą oznaczać, że przestajesz być taką osobą, tu warto przepracować swoją perspektywę na blokady twórcze. Bo przecież dążysz do tego, by żyć jako pewien rodzaj artystki czy kreatora. To czemu nie pozwolić sobie na taki rodzaj życia i poważnego traktowania tego, co robisz już teraz? ZANIM przyjdzie jakikolwiek efekt czy sukces? Możesz już dziś dać sobie prawo do takiego życia.
Podłącz się do kreatywnej społeczności
Możesz czy to zaobserwować mój podcast na swojej ulubionej platformie streamingowej, zaobserwować mój profil na Instagramie czy zapisać się do Błysklettera, w którym wskakuję głębiej w mój proces twórczy i refleksje. I to oczywiście nie muszę być ja, ale jakiekolwiek osoby, które w rzeczywistości codziennej czy internetowej Cię wspierają, a nie przytłaczają. Sprawiają, że czujesz się częścią grupy osób, np. nawiedzonych artystek, dla których kreatywność jest ważna, które praktykują codzienność na co dzień, dla których jest ona częścią tożsamości. Bo totalnie zrozumiałe jest to, że z kreatywności wypadamy, gdy wokół nas takich przykładów nie ma.
Otocz się tym, co Ci służy, zrezygnuj z tego, co nie
Czy to rzeczy, czy to osoby. Patrz i obserwuj, co daje Ci inspirację do kreatywności. Pięknymi przedmiotami czy wręcz przeciwnie – klarowną, czystą przestrzenią. Otaczaj się tym, co jest Twoje, nie czyjekolwiek inne, co autentycznie Cię wspiera i daje poczucie bycia w pełni i na swoim miejscu, a zrezygnuj z tego, co Ci nie służy. Wiem, że to bywa trudne i wiąże się ze stawianiem granic, ale to niesamowicie ważne, by nic Cię od kreatywności nie odciągało.
Pamiętaj, że jesteś kreatywna nawet, gdy nie tworzysz
To, że nie tworzysz, masz blokadę, coś Ci nie działa, nie idzie, jest ciężkie wcale nie świadczy o tym, że nie jesteś kreatywna. Gdy kreatywność jest Twoją tożsamością, wiesz, że jest dla Ciebie ważna i służy zaspokajaniu potrzeby samorealizacji, nie daj sobie burzyć tego poczucia przez to, że bywa Ci trudno czy akurat nie tworzysz. Najważniejsze jest to, by do kreatywności wracać prędzej czy później. Zadbaj o siebie i swój stan i uwierz w to, że ona też do Ciebie wróci.
Zadanie po 19 lekcji Kreatywnego Elementarza: Pomyśl o swojej tożsamości jako o tożsamości osoby kreatywnej. W jaki sposób wyglądałoby Twoje życie, gdybyś już doszła do magicznego mitycznego momentu, w którym JUŻ MOŻESZ kreować swobodnie? To często momenty w stylu napisania powieści, skończenia studiów artystycznych, zarabiania wyłącznie z projektowania… Co taka sytuacja by zmieniła? Jak wpłynęłaby na Twoje życie? A następnie przenieś przynajmniej część z tej wizji na swoją dzisiejszą codzienność i buduj swoją tożsamość jako osoby twórczej!
Po wykonaniu zadania na specjalnej kolorowance zamaluj gwiazdkę na szczycie! 🎄