Nad kreatywnością możemy pracować na dwóch płaszczyznach. Możemy ją rozwijać – w trybie procesualnym wynosić ją i siebie w związku z kreatywnością na wyższe poziomy, czym zajmeimy się w tym odcinku – a także powiększać – stymulować, by w danej sytuacji działała na jak największą skalę, o czym dowiesz się więcej tutaj. W tym odcinku Kreatywnego elementarza zajmiemy się sposobami na jej rozwój czyli codzienne, regularne pogłębianie.
Posłuchaj odcinka na:
Muzyka użyta w tym odcinku podcastu to „Addiction” autorstwa Beat Mekanik ✧ źródło: Free Music Archive ✧ licencja CC BY.
Czy kreatywności można się nauczyć?
Moim zdaniem nie istnieje coś takiego, jak uczenie się kreatywności, bo każdy z nas ją już posiada. Ale z kreatywności możemy uczyć się KORZYSTAĆ i właśnie to nazywam jej rozwijaniem. Na jakie sposoby możemy kreatywność rozwijać? Dziś przedstawię Ci moje podejście, które możesz wprowadzić w swoje życie, by kreatywność regularnie pogłębiać, rozwijać i każdego dnia coraz głębiej się w nią zanurzać.
Po 1 – postanów sobie, że będziesz kreować
W „Twórczej odwadze” bracia Kelly powołują się na Roberta Sternberga, który w swoich badaniach odkrył, że tym, co wyróżniało osoby kreatywne było to, że w pewnym momencie POSTANOWIŁY że będą kreatywne. Tylko i aż. To jest coś, co chcę, byś wzięła do serca, przyjął w najgłębsze warstwy swoich przekonań – to, czy będziesz korzystać z kreatywności zależy tylko od Ciebie, od Twojej decyzji. Skoro masz możliwość korzystania z kreatywności z tej prostej przyczyny, że jesteś człowiekiem to Ty musisz zdecydować, że z kreatywności korzystać, by to robić.
Po 2 – nastawiaj się na to, by kreować każdego dnia
Co rano, czy to prowadząc dziennik, czy to myjąc zęby, przynajmniej chwilę pobądź z myślą, że dzisiaj jest kolejny dzień, w którym wybierasz kreatywność. Zakochaj się w perspektywie, że kreatywne życie, które odbiega od schematów, polega na stawianiu czoła wyzwaniom, patrzeniu świat w inny sposób, z wrażliwością, czułością, tworzenie nowych rzeczy to nie brzemię – to piękny przywilej. Kiedy z takim zachwytem będziesz patrzeć na perspektywę, że z kreatywności możesz korzystać, będzie Ci dużo łatwiej po nią na co dzień sięgać i rozwijać.
Po 3 – praktykuj kreatywność na co dzień
W jaki sposób? Po pierwsze – eksperymentuj – patrz na to, co spotyka Cię na co dzień kreatywnie, to znaczy inaczej. Po drugie – próbuj nowych rzeczy. Nie musisz być w nich niesamowita, by rozwijać swoją kreatywność. Przez robienie nowych rzeczy i pobudzasz kreatywność do działania, a także dodajesz nowe doświadczenie do pięknej bazy swoich doświadczeń, czyli zasobów, z których następnie kreatywność będzie korzystać. Po 3 – inspiruj się, a raczej – jak wolę mówić – zakochuj w nowych rzeczach. Czy to sztuka, czy nauka, czy popkultura, czy kulinaria, czy sposób spędzania wolnego czasu, które sprawią, ze coś w Tobie zabłyszczy. Włączymy wówczas to doświadczenie w siebie i z dużo większą łatwością korzystamy.
Po 4 – bądź reporterką śledczą dla swojej kreatywności
Notuj to, co dla Twojej kreatywności działa, co nie. Śledź, jak się czujesz danego dnia i jak to wpływa na Twoją kreatywność. Co Cię inspiruje i co – konkretnie – zachwyca. W jaki sposób konkretne, nawet najdrobniejsze działania wpływają na Twoją kreatywność. Będąc reporterem śledczym swojej kreatywności jesteśmy w stanie z dużo większą wnikliwością obserwować, co działa dobrze, a co źle i robić więcej tego, co nam sprzyja.
I na tym, moim zdaniem, polega kreatywny rozwój – rozwój naszej kreatywności na aktywnym z niej korzystaniu, wspieraniu i obserwowaniu, co działa, a co nie.
Zadanie po 8 lekcji Kreatywnego Elementarza: Spędź jeden dzień ze wszystkimi czterema krokami z dzisiejszej lekcji. Postanów że będziesz korzystać z kreatywności, nastaw się, by z niej korzystać, korzystaj z niej na wskazane sposoby i śledź, jak każda konkretna rzecz wpływa na Twoją kreatywność. A następnie – jeśli poczujesz zmiany – kontynuuj to w kolejnych dniach swojego życia! <3
Po wykonaniu zadania na specjalnej kolorowance zamaluj ciało tancerki. 🎄