Temat strachu przed kreowaniem dotyczy niemal każdej osoby, która próbowała coś w życiu stworzyć. To bardzo ważny element: jeśli zrozumiesz, jak nie bać się tworzyć, a raczej jak tworzyć POMIMO strachu – o czym dziś Ci opowiem – postawisz bardzo ważne cegiełki w budowaniu nastawienia, które sprawi, że zaczniesz regularnie i z radością kreować. A to jedno z najważniejszych zadań i wyzwań, które stoi przed każdą z osób, które pragną tworzyć.
Posłuchaj odcinka na:
Muzyka użyta w tym odcinku podcastu to „Addiction” autorstwa Beat Mekanik ✧ źródło: Free Music Archive ✧ licencja CC BY.
To nie tak, że już nigdy nie będziesz się bać
Niezależnie od tego, czy zapoznasz się z treścią Elementarza, czy zrobisz polecane w nim ćwiczenie, efektem nie będzie to, że przestaniesz się bać, bo strach w kreatywnym działaniu nie ustępuje nigdy. To nieodłączna, ciemna strona tej drogi, tak samo jak kontakt z ludźmi jest konsekwencją bycia nauczycielką jest kontakt z dziećmi (czy raczej ich rodzicami). Owszem, strach ulega transformacji, rozluźnieniu, przekształceniu w inny typ (np. strach przed rozpoczęciem w strach przed kontynuowaniem, a ten w strach przed zakończeniem), ale ten strach nigdy się nie kończy. Dotyka każdego i nieodzowną cechą kreatywnego życia jest odważanie się.
Każdy się boi kreatywności
Dlaczego? Bo kiedy zdajesz sobie sprawę, że kreatywność jest dla Ciebie ważna, to staje się elementem Twojej tożsamości. A to sprawia, że wiążesz z nią swoją wartość. Niestety, najczęściej wiążemy ją nie z samą praktyką, ale z efektami, które możemy przy pomocy kreatywności stworzyć. A to nakłada na nas olbrzymią presję, która odbiera nam twórczą radość. Pojawia się lęk przed oceną, przed tym, że efekt będzie nieidealny, że coś nie wyjdzie…
Maskowanie lęku
Wiem, że te lęki są realne, ale każdy z nas się boi i ważne jest niemaskowanie tego lęku, bo to nie sprawi, że on zniknie, ale nie będziemy mieć do niego dostępu. A lęk jest bardzo istotnym komunikatem, z którego możemy wyciągać budujące i wspierające wnioski. Warto w szczerości z samą sobą zapytać się: „czego właściwie się boję? Porażki? Sukcesu? Oceny? Że okażę się niewystarczająco kreatywna by wieść kreatywne życie? Te lęki nie mogą pozostać ukryte, bo działając pod pozorem braku lęku odbieramy sobie bardzo ważną informację o sobie i dostęp do wskazówek, co możesz zrobić, by te lęki przezwyciężyć.
Czy lęki są ważniejsze niż to, co daje Ci kreatywność?
Jeśli odpowiedziałaś sobie na pytanie, „dlaczego kreatywność jest dla Ciebie ważna” to wiesz, że daje Ci poczcie bycia w pełni w świecie, że bez niej nie potrafisz być w 100% szczęśliwa, że kreatywność jest Twoim sposobem na wyrażanie się i spełnienie. Wyobraź więc sobie starodawną wagę z szalkami na dwóch ramionach i po jednej stronie wyłóż wszystkie swoje lęki. Te, o których sobie opowiesz, które przed sobą odkryjesz. A na drugiej połóż odpowiedź, dlaczego kreatywność jest dla Ciebie ważna. A następnie przyjrzyj się, która szala przeważa. Jestem przekonana, że jeżeli szczerze odpowiedział_ś sobie, dlaczego kreatywność jest dla Ciebie ważna i wiesz, że to fragment Twojej tożsamości, to ta odpowiedź jest dużo ważniejsza niż to, że się czegoś boisz i masz obiekcje. Ta świadomość może stać się głównym motywatorem do tego, by te ciężarki z szali zdejmować. I choć świat, będzie Ci dokładać kolejne, to kluczowe jest to, by pamiętać, co jest ważniejsze. Skoro na drugiej szali jest Twoje życie i bycie w pełni, strach nie może być Twoim przewodnikiem.
Praktyka regularnego odważania się
A więc kreatywne życie nie jest życiem BEZ lęku, ale z lękiem za pan brat. To nauka codziennego odważania się. Są różne sposoby na to, by odważać się coraz mocniej i mocniej. Możesz skorzystać z metody na alterego – stworzenie w wyobraźni tej wersji siebie, która się odważa. Ta praktyka uczy nas przez performowanie odwagi rzeczywiście odważać się. To nie oznacza, że masz maskować lęk, ale że możesz podłączyć się do tej wersji siebie, która się nie boi, bo wie, dlaczego to dla niej takie ważne. I jeszcze jedno: odwagę warto skutecznie praktykować od rzeczy najdrobniejszych, jak napisanie zdania tekstu, naszkicowanie swojego pieska, poświecenie 5 minut na kreowanie mimo lęku – to TY najlepiej wiesz, co Cię na tym etapie drogi przeraża, ale jesteś w stanie to przełamać.
Zadanie po 12 lekcji Kreatywnego Elementarza: Po lewej stronie kartki wypisz, czego się boisz, po prawej: Twoje odpowiedź na pytanie, dlaczego kreatywność dla Ciebie ważna. Zastanów się, co waży dla Ciebie więcej? Następnie wypisz te najdrobniejsze rzeczy, do których możesz podejść z odwagą i zacznij je robić!
Po wykonaniu zadania na specjalnej kolorowance zamaluj buty tancerki. 🎄