Kreatywne ĆWICZENIA

autorka: Urszula Janoszuk

W tej lekcji Kreatywnego Elementarza podzielę się z Tobą tymi ćwiczeniami rozwijającymi kreatywność, które szczególnie mocno i pozytywnie zadziałały na uczestniczki moich dotychczasowych warsztatów. Konkretne praktyki i proste działania, które możesz zrobić już teraz, żeby wesprzeć swoją kreatywność!

Posłuchaj odcinka na:

Muzyka użyta w tym odcinku podcastu to „Addiction” autorstwa Beat Mekanik ✧ źródło: Free Music Archive ✧ licencja CC BY.

Ćwiczenie 1: „A dlaczego?”

Wyobraź sobie dziecko, które uczy się świata. Pytanie „a dlaczego?” jest naczelnym narzędziem pomagającym poznać świat. To ćwiczenie to w praktyce patrzenie na świat oczami dziecka, które dowiaduje się, które sprawdza. Zadawanie sobie pytań jest cudowne i jeśli wejdzie Ci w nawyk, z niesamowitą mocą pomoże Ci w kreatywnym życiu. Pozwala zmienić perspektywę i spojrzeć na rzeczy inaczej. W ramach ćwiczenia zrób sobie taki dzień zadawania pytań (albo chociaż godzinkę, chociaż spacer!), by zmienić perspektywę i spojrzeć na codzienne rzeczy kreatywnie.

Ćwiczenie 2: 30 kółek

Narysuj na kartce 30 takich samych (albo chociaż podobnych) kółek. Następnie w jak najkrótszym czasie spróbuj przekształcić jak największą ich ilość w nową rzecz np. piłkę, filiżankę, żarówkę. Ustaw stoper na 5 minut i w tym czasie przekształcaj kółka jak najszybciej. Dzięki temu możesz spojrzeć na rzeczy tak oczywiste jak koło na bardzo różne sposoby i dojrzeć inne formy patrzenia na tak odwieczną rzecz jak koło, co pomoże rozhulać się Twojej kreatywności!

Ćwiczenie 3: potężna parafraza

Choć może kojarzyć się szkolnie, parafraza po prostu polega na przeformułowania jednej rzeczy w inną z zachowaniem sensu i jest jednym z najlepszych kreatywnych ćwiczeń. To może być parafrazowanie tego, z czym mamy styczność na co dzień, co sobie wybierzemy, ale według mnie najpiękniejszym sposobem na użycie parafrazy, które wpływa nie tylko na kreatywność, ale też na nasze poczucie sprawczości to przekształcanie wymówek w możliwości. W ten sposób z „jestem w blokadzie twórczej” możesz stworzyć „przechodzę blokadę twórczą”. Skupiając się na swoich możliwościach zamiast ich braku i ruchu zamiast stagnacji możesz zrobić dużo dobrego dla swojej kreatywności.

Ćwiczenie 4: gniecenie kartki

Moje absolutnie ulubione i przynoszące najpotężniejsze efekty na moich warsztatach. Weź kartkę papieru – wyrwaną z zeszytu czy już niepotrzebną zadrukowaną, przyjrzyj się dokładnie jak wygląda przed, a następnie ją po prostu ją zgnieć. Następnie ją rozwiń i przyjrzyj się temu, jak ta kartka wygląda teraz. Zmieniła się, prawda? Jest zupełnie inna, choć niby taka sama. Już nigdy nie wróci do formy, którą była przed sekundą. A forma, którą przybrała teraz jest taka, jaką tylko Ty, tylko teraz, tylko tak, tylko w takich okolicznościach mogłeś_aś jej nadać. Dzięki swoim gestom możemy czynić rzeczy – nawet te, które już istniały – unikalnymi.

Zadanie po 9 lekcji Kreatywnego Elementarza: Wybierz jedno z podanych ćwiczeń (szczególnie polecam Ci to ostatnie, gniecenie kartki) i je wykonaj! Możesz oczywiście nie ograniczać się do jednego. Zaobserwuj, jak wpłynęło na Twoją kreatywnosć :). 

Po wykonaniu zadania na specjalnej kolorowance zamaluj włosy tancerki. 🎄